Valorant Oyunundaki Sesli Sohbetin Kasma Sorunu Nasıl Çözülür?

Valorant Kasma Sorunu

Valorant, Riot Games tarafından geliştirilmiş bir oyundur. Bu oyunu oynarken Valorant kasma sorunu, açılmama sorunu gibi hatalarla karşılaşabilirsiniz. Ancak son zamanlarda birçok oyuncu Valorant sesli sohbet özelliğinin kastığını hatta çalışmadığını bildirdi. Aynı sorun sizde de olduysa sakın endişelenmeyin. Bu yazımızda Valorant Sesli Sohbette Sesim Gitmiyor, Valorant Takım Sesi Gelmiyor, Valorant Hata Kodu 50, Valorant Ses Ayarları, Valorant Sesli Sohbeti Açma, Valorant Sesli Sohbet Kasma gibi sorunların nasıl çözülebileceğini anlattık.

Birinci şahıs olarak oynanan taktik nişancı oyunlarından biridir. Vlorant oyununun ücretsiz olarak oynamasından ötürü son zamanlarda oyun hızlı bir büyüme gösterdi ve geçtikçe de büyümeye devam ediyor. Valorant, sürekli artan kullanıcı tabanı, oyunu oynayanların sesli sohbet özelliğini kullanarak takım arkadaşlarıyla kolayca iletişim kurmasını sağlıyor.

Bu özellik Valorant gibi oyunların en önemli özelliklerinden birisidir. Çünkü bu özellik sayesinde oyuncular hem takım çalışmasını hem de oyun içi kurdukları stratejilerini arttırabiliyorlar. Bu tarz oyunlarda en ufacık bir sesin bile oyunun seyrini değiştirebildiğinin farkındasınızdır.

Valorant Sesli Sohbet Nasıl Düzeltilir?

Mikrofon Gizlilik Ayarları

İlk olarak bilgisayarın mikrofon ayarlarına bakalım. Bazen oyunlara bilgisayarınız mikrofon izni vermez.

Başlata gelip ayarlara tıklayın. Oradan da gizlilik ayarlarına tıklayın. Buradan kolayca mikrofon ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Uygulamaların mikrofonunuza erişmesine izin verin yazısının altındaki erişime izin ver seçeneğini açık konumuna getirin. Bu ayarları düzenledikten sonra Valorant oyununu yönetici olarak çalıştırın. Oyunda sorununuzun düzelip düzelmediğini kontrol edin.

Eğer hala Valorant sohbette hata alıyorum diyorsanız endişeye yer yok. Aşağıdaki adımları tek tek deneyip hangisinin işe yaradığını görebilirsiniz.

Bilgisayardaki Ses Aygıtlarının Kontrol Edilmesi

Görev çubuğunda bulunan ses simgesine sağ tıklayıp ses ayarlarını açın. Çıkış bölümünde takılı olan kulaklığın yazdığını görecekseniz. Eğer yazmıyorsa buradan cihazınızı seçebilirsiniz.

Aynı şekilde giriş bölümünde de kullandığınız mikrofonun seçili olduğundan emin olun. Değilse de mikrofonunuza göre ayarlayın. Bu çözümün işe yarayıp yaramadığını görmek için Valorant sesli sohbeti deneyin. Eğer sorununuz hala devam ediyorsa yazımızı okumaya devam edin.

Ses Sürücülerini Güncelleştirme

Bir diğer çözüm yöntemi de ses sürücülerini güncelleştirmektir.  Çünkü sürücünüz hatalı, eski olabilir. Bu sürücüleri güncelleştirmek sorununuzu çözebilir.

Ses sürücülerini el ile güncelleyebilmek için, önce sisteminizin en son ses sürücüsünün yüklü olduğunu kontrol etmelisiniz. Bunun için bilgisayarınızın üreticisinin web adresine gidebilirsiniz. Bazı markalar da sürücüler bilgisayarlara göre değişiklik gösterebilir. Bunun için bilgisayar üreticisinin web adresine gitmeniz gerekir.

Ses sürücülerini güncelleştirmek için sizlere iki yöntem sunuyoruz:

1.Yöntem

Başlattan ayarlara gidin ve güncelleştirme ve güvenliğe tıklayın. Burada güncelleme varsa, güncelleyin. Zaten ses sürücüsüne de bir güncelleme geldiyse Windows otomatik olarak sürücüleri güncelleyecektir.

2.Yöntem

Başlata aygıt yöneticisi yazın ve aygıt yöneticisini açın. Burada ses girişleri ve çıkışları sekmesini açın. Bu sekmede kullanılan ses cihazını bulun ve ona sağ tıklayıp sürücüyü güncelleştir yazısına tıklayın. Açılan pencerede sürücüleri otomatik olarak taraya tıklayın.

Valorant Oyununun Ses Ayarlarını Sıfırlama

Eğer Valorant oyununun ses ayarları doğru bir şekilde yapılandırılmadıysa, sesli sohbet özelliğini kullanamazsınız. Bu ayarları düzeltmeniz için;

  1. Valorant oyununu açın ve ekranın sol üstündeki dişli çark imgesine basın.
  2. Buradan ayarları açın.
  3. Öncelikle ses’e tıklayın ve sonra sesli sohbeti açın.

Giriş ve çıkış cihazlarınızı varsayılan olarak ayarlayın. Yine de çalışmıyorsa, bu cihazları kullandığınız kulaklık, mikrofon olarak seçin. Mikrofon ses düzeyinizi en az %50 olarak düzenleyin. Sesli grup sohbetini ve takım sesli sohbetini açmayı unutmayın.

Bas-konuş Seçeneğine Geçme

Valorant oyununda giriş ses ayarlarını otomatik olarak düzenlemede tutmak, birçok oyuncu için sesli sohbette soruna neden olmakta. Bunu önlemek için, oyununuzu bas-konuş moduna alarak ayarlayabilirsiniz. Klavyenizdeki herhangi bir tuşu oyunda bas-konuş için varsayılan tuş olarak atayabilirsiniz.

Valorant Oyunu Hata 50 Kodu

Bu hata kodu sesli sohbetin başlatılamadığını gösterir. Ya da sohbet ile ilgili bir hata olduğunu gösterir. Bunun çözümü için Riot İstemcisi’ni yeniden başlatmanız hatanın ortadan kaldırılmasını sağlar.

Oyun Dışı Platform

Valorant oyununun sesli sohbet sorununu çözemediyseniz, sesli sohbet için farklı yöntemler de deneyebilirsiniz. Valorant oyunu içinde değil de oyun dışı bir platform da arkadaşlarınız ile sesli sohbet gerçekleştirebilirsiniz. Bunlardan en popülerleri;

  • Discord
  • Skype
  • TeamSpeak

uygulamalarıdır. Bu uygulamalara arkadaşlarınız ile girerek sesli sohbetinizi yapabilirsiniz.

Valorant Destek

Yukarıdakileri yöntemleri denediğiniz halde hala sesli sohbette sorun yaşıyorsanız, oyunun geliştiricisi Riot Games Destek sitesine gidip aldığınız hatayla ilgili kayıt oluşturabilirsiniz.

nebilir.com sitemizi takip ederek sizler için yazdığımız bilgilerden faydalanabilirsiniz.

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir