Odaklanma Nedir? Odaklanma Sorununu Nasıl Çözülür?

Odaklanma-Sorunu

Odaklanma Sorunu hakkında en çok merak edilen sorular arasında, Odaklanma ve Konstantre Nedir? Odaklanma Bozukluğu Nedir? Odaklanma Sorunu Belirtileri, Odaklanma Sorunu Nasıl Önlenir? Odaklanma Bozukluğu Karşısında Alınabilecek Önemler Nelerdir? Odaklanma sorunu yaşayanların yapması gerekenler, gibi sorular gelmektedir. Bu yazımızda merak ettiğiniz her türlü soruyu açıklayacağız.

Odaklanma Nedir?

İnsan, iletişime açık olan bir canlıdır. Dıştan gelen uyaranlar iletişimi başlatan unsurlardan birisidir. Zihin, günlük bir şeylerle meşgulken, dış uyaranlara karşı zihin kendisini kapatır. Zihnin yapmış olduğu bu duruma konsantrasyon veya odaklanma denir. Odaklanmayı da tanımlamak gerekirse: Zihinde birçok farklı yere doğru yönelen balonlar olduğunu düşünün. Normal zamanda bu balonlar düzensiz bir şekilde ve tamamen farklı yönlere doğru uçarken, konsantrasyon anında ise bütün balonlar senkronize olmuş bir şekilde hareket etmeye başlar. Bu şekilde farklı yerlere değilde aynı yere doğru hareket eden balonlar, dış dünyadan gelen başka herhangi bir uyaranı algılamaz. Bu da zihnin odaklanma da ne kadar da başarılı olduğunu gösterir.

Odaklanma Bozukluğu Nedir?

Zihnin de uçuşup duran balonlar birlikte aynı tarafa doğru hareket etmiyorlarsa, bu odaklanma sorunun üzerinde biraz çalışma gerekebilir. Dıştan gelen uyarılara karşı sürekli açık olup, tepki verme durumu odaklanma bozukluğu olarak adlandırılır. Bu sorun genetik kaynaklı, sinirsel bir rahatsızlıktan olabileceği gibi, belirli periyotlarda artan bir artış ile de ortaya çıkabilir.

İyici odaklanmak için zihinsel olduğu kadar fiziksel olarak da motivasyon gerektirir. Odaklanma fiziksel motivasyonu şeker ve kafein içeren besinlerle kısa sürede olsa geçirilebilir. Ancak bunlar yazıldığı üzere sadece geçici çözümlerdir ve uzun vadede istenen etkiyi göstermez.

Odaklanma bozukluğunun ve konsantrasyon eksikliğinin de en önemli nedenlerini şöyle sıralayabiliriz:

 • Uykusuzluk
 • Yanlış Beslenme

Odaklanma Bozukluğunun En Yaygın Belirtileri

 • İlgilenilen işe olan ilgi ve alakanın kısa sürede azalması.
 • Başlanılan işin bitmemesi ve bitmeyen işten ötürü duyulan derin kaygı.
 • Dalgınlık ve unutkanlıktan kaynaklı kazalar yaşanması.
 • Düzensiz, dağınık bir yaşam tarzı belirlemek.
 • Sorumluluktan kaçma. Bundan dolayı iş hayatında, meslek hayatında, okul ve sosyal ilişkiler de yaşanan sorunlar.
 • Ders çalışırken veya iş yerinde çalışırken, dersten ve işten çok etrafın ilgilenilmesi.
 • Sık olarak dalıp gitmek, daha yeni başlanılmış olan işten hemen sıkılıp bıkma.
 • Kitaptan hiçbir şey anlaşılmaması.
 • Zihindeki düşüncelerin toparlanmaması ve öğrenilen isimlerin unutulması.

Odaklanma Sorunu Nasıl Tedavi Edilir?

Gelelim Odaklanma Bozukluğunu nasıl aşılacağı kısmına. Öncelikle, Odaklanma Bozukluğu yaşayan bir kişi bu sorun için çözüm arama girişimde bulunmalıdır. Ayrıca yakın çevresini de bu rahatsızlık hakkında bilgilendirerek onların da desteğini almalıdır. Ancak eğer problem aşılmaz ise, bu hastalıktan mustarip olan bir kişinin işi, eğitimi, özel yaşantısı da düzensiz ve dağınık bir hal alır.

Odaklanma Bozukluğu Karşısında Alınabilecek Önemler

Düzenli Kahvaltı Yapın

Güne güzel bir kahvaltıyla başlangıç yapın ve gün boyu bolca su içtiğinizden emin olun. Her gün düzenli olarak kahvaltı yapmak, beyninize ihtiyacı olan enerjiyi sağlayamazsınız. Kahvaltınızı mutlaka protein ve karbonhidratlardan oluşmuş bir şekilde yapın.

Dengeli Beslenme Düzeni Oluşturun

Bir gün de yapılması gereken görevlerinizi hemen tamamlayabilmek için bazı öğünleri atladığınız oluyor değil mi? Bu yöntemle kısa zamanda istediğiniz görevlerinizi hızlı bir şekilde bitirebilirsiniz. Ancak genel anlamda bakıldığında, uzun zaman dilimine yayıldığında, aslında bedeni ve zihni daha fazla yorduğunuz için konsantre olmakta zorlanırsınız. Dengeli beslenerek odaklanma bozukluğuna çare bulabilirsiniz.

Egzersiz

Günlük kısa bir yürüyüşe çıkmak, yoga yapmak, spor salonuna gitmek stresle başa çıkmanıza yardımcı olur. Kendinizi daha iyi daha rahat hissetmeye başladığınız zaman yapmanız gereken görevlere de rahat bir şekilde odaklanabilirsiniz.

Kendinizin Farkında Olun

Eğer siz elinizdeki işleri zamanında bitmeyeceğini fark ettiyseniz, bu konuda endişelenmeyin ve zihninizin neden oyaladığına bakın. Bu yöntem ile iyileşmeye başlamadan hemen önce ilk adımınızı atmış olacaksınız.

Günlük Yapılacaklar Listesi Oluşturun

Programsız bir gün, bütün işlerinizin birbirine karışmasına sebebiyet verebilir. Günlük olan önceliklerinizi bir sıraya koyun. Hangi işinizi önce bitirmeniz gerektiğine, hangi işinizi daha sonra yapabileceğinize karar verin. Kronolojik bir listenizi hazırlamaya çalışın. Bu yöntemi alışkanlık edinene kadar tekrarlayın. Hatta bitirdiğiniz her bir iş için de kendinize küçük ödüller verin ve motivasyonunuzu yüksek tutun.

Büyük Görevlerinizi Bölümleyin

Yapılacak olan işlerinizi listeye yazdıktan sonra, büyük olan görevleri küçük parçalara ayırın. Çünkü böylece büyük görevleri görüp bir anda kaygı ve stres yaşamadan küçük işlere kolay odaklanabilirsiniz.

Birden çok işle aynı anda ilgilenmek odaklanma probleminizi artırabilir. Bundan dolayı bitirebileceğiniz kadar iş görevi alın.

İşlerinizi Önceliklendirmeyi Öğrenin

Günlük işlerinizi bölümlere ayırdıktan sonra, onları önem sırasına göre olacak şekilde sıralandırmayı öğrenin. Böylece, sizin için neyin önemli olduğuna ve neyi ilk yapmanız gerektiğine daha kolayca karar verebilirsiniz.

Meditasyon

Kaygı durumunuzu yönetebilmek için meditasyon yapabilirsiniz. Meditasyon odaklanma bozukluğuna en iyi gelen çözümlerden birisidir. Bir kere kendinize odaklanmayı öğrendikten sonra yapacağınız işlerinize odaklanmayı da kolaylıkla başarabilirsiniz.

Dikkat Dağıtıcı Sosyal Medyadan Uzak Durun

En büyük bağımlılıklardan biri sosyal medyadır. Evlerde bulunan televizyon ve oyun konsolları da ayrıca başlıca dikkat dağıtıcılardır. Televizyon kumandanızı kendinizden uzaklaştırın, telefonunuzun bildirimlerini kapatınız, oyun konsolunu da göremeyeceğiniz bir yere kaldırın. Bu yaptığınız ufak tefek değişimler ile odaklanma sorununuzu daha kolay aşılabilir hale getirebilirsiniz.

Negatif Düşüncelerden Uzaklaşın

Bazı günler kötü geçebilir, bazı günlerde kötü şeyler yaşanabilir ama bunlar üzerine çok düşünmemeye çalışın. Bu düşünceler, zihninizde her canlandığında odaklanmanız zorlaşacaktır ve bir yerden sonra bütün konsantreniz bozulacaktır.

Çalışma Ortamınızdaki Dağınıklığı Ortadan Kaldırın

Kendinizi bilirsiniz. Nasıl bir ortamda olsanız odağınız bozulmaz veya hangi ortamlarda bulunmak sizi daha verimli hale getirebilir? Bu soruları yanıtlayıp kendinize uyan bir çalışma alanı düzenleyin.

Çalışma Masanızı Ya Da Çalıştığınız Bilgisayarınızı Temizleyin

İşinizin bittiğini düşündüğünüz dosyalarınızı, dokümanlarınızı, kalem silgi gibi araç gereçlerinizi mutlaka kaldırın. Bir önceki çalıştığınız dosyalar, dokümanlar sizin dikkatinizi dağıtabilir. Ayrıca düzenli bir çalışma ortamı, daha iyi odaklanmanıza yardımcı olur.

Kısa Kısa Aralar Verin

İşinizi yaparken, kısa ve düzenli bir şekilde mola vermeyi unutmayın. Örneğin, 25 dakika çalıştıktan sonra 5 dakikalık bir mola verin. Bu verdiğiniz molalarda da kendinizi ödüllendirip motivasyonunuzu yüksek tutmayı unutmayınız.

Uykunuzu Alın

Odaklanma sorununun altında yatan sebeplerden başlıca nedeni uykusuzluktur. Zihin uykusunu iyi bir şekilde alamadığı zaman yorgun olur. Yorgun olan zihin ile günlük görevleri yapmak mümkün olamaz. İyi bir şekilde alınan gece uykusu, zihninizin yapacağınız görevlere daha rahat odaklanmasını sağlar.

Yetişkin insanların günde 7-9 saat uykuya ihtiyacı vardır. Eğer bu sürenin altında bir uyku olursa odaklanma bozukluğu yaşanılabilir. Kaliteli olan bir uykuyla odaklanma probleminizi çözebilirsiniz.

Bir sonra ki Baş Dönmesi Nedir? Baş Dönmesinin Nedenleri ve Tedavisi yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir