Nasıl Özgüvenli Olunur? Özgüvenimi Nasıl Güçlendiririm?

Özgüven Arttırmanın Yolları

Yaşamımızda mutlu olmamız, kendimizle barışık olmamız, başarı sahibi olmamız gibi birçok durumun başında özgüven sahibi olmak gelir. Tüm bunlar genelde özgüvenle ilişkilidir, yaşamında özgüven sahibi olmayan bir bireyin korku ve kaygıları bulunur, karamsardır, kararsızlıklar yaşar. Girişimlerde bulunmanın ve girişken olmanın da temelinde özgüven yatmaktadır. Özellikle iş yaşamı ve evlilik konularında da özgüven oldukça kritik bir etmendir.

Birçok insan özgüven eksikliği sebebiyle hak edebileceği, belki de başarabileceği bir işe dahi başvuruda bulunmaya çekinir. Hayatı daima arka planda yaşamaya devam eder. Örneğin evlilik konusunda da mutlu bir evlilik ancak özgüvenli bireylerin birbirleriyle uyumu sayesinde gerçekleşebilmektedir.

Evlilikte bir taraf eğer özgüven eksikliğine sahipse bir dengesizlik durumu oluşacak ve önemli problemlere yol açabilecektir. Bunun yanı sıra kendine güvenmemenin sonucunda birey kendini ifade edemez, savunmakta güçlük çeker ve yaşamında karşısına buna bağlı birçok problemler çıkabilir. Kendine güvenen bir insan ise kendini daha rahat ifade edebilmektedir.

Özgüven sorunu bireyin sahip olduğu potansiyeli ortaya koymasında ve değerli fikirlerinin hiç var olmadan yok olmasını sağlayan büyük bir engeldir. Bu sorun günümüzde birçok insan tarafından yaygın olarak yaşanmaktadır. Başarısızlık ve sınav kaygıları da bu probleme bağlı olarak gelişmektedir.

Özgüvenli bir birey ise kendi iç dünyasında daha mutlu ve çevresindeki insanlarla barışık haldedir. Bunun aksine özgüvensiz bir bireyde ise sürekli bir memnuniyetsizlik ve huzursuz olma durumu hâkimdir.

Özgüven Arttırmanın Yolları

Özgüven Eksikliği Nasıl Meydana Gelir?

Bildiğimiz üzere özgüven problemi yaşamımızda durduk yere karşımıza çıkmamaktadır, bazı tetikleyici faktörler buna neden olur. Bu faktörler ise aşağıdaki gibidir;

 • Bir ortamda sürekli olarak eleştiriye maruz kalınıyorsa
 • İnsanların sizi eleştirmesinden ziyade kendi kendinize yönelttiğiniz gereksiz eleştiriler
 • Her durumu olumsuz açıdan görmek
 • Gerçekçilikten uzak şeyler istemek
 • Düş kırıklıkları ve başarısız olmaktan korkmak
 • Yaşanılan küçük başarısızlıkları tüm hayatınızda genellemek
 • Umutsuz yaklaşmak
 • Hedeflerinizin olmaması
 • Sahip olduğunuz şeylerden çok sahip olamadığınız şeylere bakmak
 • Sürekli yaşanılan pişmanlık duyguları
 • Başka insanları kendinizden daha üstün görmek
 • Yeteneklerinizin farkında olmamanız veya onları beğenmemeniz
 • Pasif bir ruh hali
 • Çaresiz kalma gibi duygular da yaşıyorsanız bunlar da özgüven üzerinde etkiler yaratmaktadır.

Bireyin çocukluk döneminde yoğun olarak yaşayabileceği baskı ve eleştiri durumları da özgüven açısından büyük etkiler yaratır. Okul hayatında yaşanmış olan belki de unuttuğunuz küçük şeyler dahi özgüven üzerinde yaralar bırakabilir.

Yalnızca bu travmalar bile bireyin tüm yaşamına etkide bulunabilir. Örneğin öğretmenin sormuş olduğu bir soruya yanlış bir cevap verdiğinizde ve diğer arkadaşlarınızın size güldüğü bir durum sonrasında hayatınızdaki diğer ortamlarda kendinizi ifade etmekten kaçınırsınız. Ancak şunu söyleyebiliriz ki özgüven sorunu kalıcı bir sorun değildir, değişmesi tamamen sizin elinizde olan bir durumdur.

Özgüven Nasıl Geliştirilebilir?

Tüm bu durumları bir kenara bırakarak özgüveninizi geliştirme yollarına başvurmak istiyorsanız aşağıdaki bazı yöntemleri deneyebilirsiniz.

Geçmişe takılmaktan vazgeçin: Geçmişin üzerinde takılı kalıp hayıflanmak onu besler ve büyütür. Onun yerine geçmişinizle yüzleşip varsa hatanızı kabullenip aslında farklı açıdan bakabileceğiniz bir noktanın daha yerinde ve normal olduğunu hatırlayın.

Güçlü yönlerinizin farkına varın ve daha da güç katın: Yapılması gereken aldığınız kararlar için mücadele vermenizdir. Kararların başarıya ulaşıp ulaşmaması önemli değildir. Her şey başarıya ulaşmayabilir ancak önemli olan nokta aldığınız kararlar için mücadele verip vermediğinizdir. Eğer yeterince mücadele verdiyseniz bunun için kendinizi takdir edin.

Kendinizi Fark Edin, Yönlerinizi Tanıyın: Hangi noktalarda daha özgüvenli hangi noktalarda daha özgüvensiz olduğunuzun farkında olursanız otomatik olarak zayıf olduğunuz noktayı geliştirmeye başlıyor olacaksınız. Güçlü ve zayıf yönlerinizin farkına varın. Bunu bilmeniz sizi hedefinize daha çabuk ulaştırır. Kendinizi tanırsanız yaşamınızı ancak o zaman yönetebilirsiniz. Kendinizle tanışmanız için şu soruları sorabilirsiniz “Nelerden mutlu oluyorum?” “Nelere üzülüyorum?” , “İnsanlardan ne bekliyorum?”, “Yaşamımda nelerden başarı sağlamak istiyorum? Bunun için nasıl bir mücadele gösteriyorum?” sorularını sorun ve cevaplandırın.

Risk almalısınız: Risk almak her başarının altında yatan en büyük sebeptir. Büyük girişimler, büyük başarılar arkasında risk alabilmeyi barındırır. Nitekim önemli olan nokta da başarı değil mücadele gösterebilmektir. Dolayısıyla risk almayı mücadele verebileceğinizi göze alarak tercih edin, başarabileceğinizi göze alarak değil. Şayet risk almazsanız da başarabileceğiniz tüm durumlar sizinle birlikte yok olup gidecektir, tüm bunlar da size özgüven kaybı olarak geri dönecektir.

Kendinizi sevin: Kendinizle barışık olabilmenin temel sebebi kendinizi sevmektir. Kendinizi sevin, çok zor değil.

Pozitif düşünün: Bunu belki çok duyuyorsunuz ancak doğru duyuyorsunuz. Önemli  bir konu.  Başarılı insanlar her zaman pozitif düşünürler, çözüm odaklıdırlar. Olumsuzluklara değil nasıl çözebileceklerine odaklanırlar. Çözüm geliştirmek için beyin fırtınası yaparlar ve hiçbir zaman karamsarlaşıp olumsuz düşünmezler. Pozitif düşünmenin etkisi özgüveni ve başarıyı size sunacaktır.

Ulaşabileceğiniz amaçlar koyun ve bu amaçlara ulaşmak için mücadele verin, ulaştığınızda ise kendinizi takdir edin.

Sahip olduğunuz tüm iyi yanlarınızı gururla belirtin, kötü yanlarınız için ise çözümler üretip düzeltmeye bakın.

Başkalarının ne düşündüğünü düşünmeyin: Bir bireyin başka bir insanın tam olarak neler düşünüp neler hissettiğini anlayabilmesi imkansızdır.  İnsanları birbirlerinden ayıran özellikleri; yaşanmışlıkları, inançları, tutumları, deneyimleridir. Dolayısıyla hepimiz farklıyız. Bu konuda da bir başkasının ne düşündüğünü tam anlamıyla bilemeyiz. Tıpkı şans oyunu gibi yanılma payı yüksektir. Emin olduğunuz bir konuda belki de karşınızdaki kişi hiç hesaba katmayacağınız bir sebep yüzünden farklı düşünüyor da olabilir. O yüzden insanların ne düşündüklerini düşünmekten vazgeçin.

Kendinizi başka insanlarla kıyaslamayın. Az önce bahsettiğimiz gibi hepimizi birbirimizde ayıran özellikler vardır ve herkes farklı alanlarda potansiyel sahibidir.

Hayır demeye alışın: Hayır demeye alışmazsanız diğer insanlar sizi kendi çıkarları için kullanabilir. Bu sebeple hayır diyebilmek sizi özgür kılacaktır, nitekim her insan özgürdür ve hayır diyebilmek bir tuvalet ihtiyacı kadar bireyin hakkıdır, bunun bilincinde olun ve mutlu kalın.

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir