Muhabbet Kuşunun Bakımı Nasıl Yapılır?

muhabbet kuşu bakımı nasıl yapılır

Muhabbet kuşunun bakımı çok önemlidir. Diğer hayvanlar gibi fazla açlığa tahammül etmezler. Mutlaka yemi her gün değiştirilmeli. Bazen yemini tükettiği zaman kabuklarını bırakabilir ve insanları aldatabilir. Yemlikte yem varmış gibi gözükebilir. Ara sıra üfleyip yem kabuklarının uçmasını sağlamak en doğrusudur.

Onların da tabi çeşitli bakım ürünleri var insanlar gibi. Burada görmüş olduğunuz gibi yemleri mevcut. Ayrıca kumları mevcuttur. Kum yem kadar önemlidir. Çünkü kuşlarda diş yapısı yoktur. Taşlık dediğimiz olay vardır. Bunların içerisinden kum taneciklerini alarak taşlığına gönderir ve temleri orada öğütücü olarak kum kullanır. Mutlaka haftada bir bir çay kaşığı kum yemlerine ilave etmemiz gerekiyor. Bunlar kuş için bütün vitaminleri içeren likitler. Bunda çeşitli vitaminler var. Kuşun bağışıklık sistemini arttırmak için, vücut direncini arttırmak için bunlara ihtiyacı var. Aynı zamanda bu şekilde gaga taşları var.

Bunlar da kalsiyum ve iyot ihtiyacını karşılar ve aynı zamanda gagalarının da temizliğine yardımcı olur. Bunlar ishal ilacı ve solunum sisteminde kullanılan ilaçlarımız ve bunlara benzer başka muadili olan ilaçlarımız var. kuşlar hastalandığında bu şekilde likit ilaçları da var. Kuşlara tabi ara sıra egzersiz yaptırmakta gerekiyor tabii ki özellikle yağlanmamaları için. Mutlaka 2 günde bir de olsa en az yarım saat 1 saat uçurmanız gerekiyor ki göğüs kafesinde yağlanma olduğu zaman yaşamları da kısalıyor.

Muhabbet Kuşları Ne Tür Rahatsızlıklar Yaşayabilir?

Muhabbet kuşlarımızı sağlıklı yaşatabilmemiz için, önce cereyan alan yerlerden uzak tutmamız gerekiyor. Klima veya vantilatör gibi havalandırma gücü yüksek olan yerlerden uzak tutmamız gerekiyor. Kuytu köşelere koymamız gerekiyor, insanların en çok kullandığı odaları tercih etmemiz gerekiyor.

Bunun dışında onların da çeşitli hastalıkları olabilir, aynı insanlar gibi. Bağırsak enfeksiyonu geçirebilirler, solunum sisteminde problem yaşanabilir, üşütebilirler veya astım olabilirler, fakat bunların tabii ki hepsinin bir çözümü mevcut. Çeşitli ilaçlarla bunları bertaraf etmemiz mümkündür. En çok kuşlarda görülen hastalıklar ya solunum sistemi ile ilgilidir ya da sindirim sistemi ile ilgilidir.

Genelde solunum sistemi ile ilgili olan hastalıklarda bu şekilde geniş semptomlu olan bir ilaç var, bu hem solunum sistemi enfeksiyonlarına karşı, aynı zamanda da astıma karşı en iyi ilaçlardan birisidir. Bunun yanı sıra diyapor denilen bir ilacımız var. Bu bağırsak enfeksiyonu, ishal ve bunun gibi hastalıklarda en iyi tedavi şeklidir.

Kuşlar strese girdiklerinde veya karaciğer bozukluğu veya kan şekeri yükseldiğinde bütün vücudundaki tüyleri tek tek yolarlar. Yani bir insanın tırnaklarını yemesi gibi çıkan bütün tüylerini yolarak çıplak kalırlar. Burada görmüş olduğunuz gibi, şöyle bir ürünümüz mevcut, bunu kuşun üzerine püskürttüğünüzde kötü bir tat verdiği için, tüy yolma işlemini bırakır, yine güzel tüylere sahip olur. Burada da gördüğünüz gibi hastalandığında, vücut direnci düştüğünde bu vitaminle beraber ilaçlarını kullandığınızda bu kuşlarımızın bağışıklık sistemini, vücut direncini yükselten bir vitamindir. Kullandığınız bu antibiyotiklerle birlikte vitamin de vermeniz mutlaka gereklidir.

Muhabbet Kuşlarını Yıkayabilir Miyiz?

muhabbet kuşu bakımı nasıl yapılır

Kuşu yıkarken bu yanlış anlaşılmasın. Çok fazla bazı müşterilerimiz duş alizeleri ile yıkıyor. Bu ağır bir yıkama modeli. Fönle de kurutamayız, çünkü rüzgar yapmış oluyoruz. Kuşa zarar verebiliriz. Kuşu yıkamak şu şekilde oluyor, mesela suyla da yıkayabiliriz. Boşalan cif kutuları gibi şişelere, su koyup, hayvanınızın üstüne püskürtebilirsiniz. Çok az miktarda püskürteceksiniz. Yaklaşık 4-5 defa püskürtmeniz yeterli. Kuşu birkaç şekilde yıkamanız mümkün. Burada görmüş olduğunuz gibi bir banyoluğu var.

Yalnızca su koyuyoruz, kuş bunun içerisine girerek, çırpınarak yıkanıyor. Hem de istediği kadar vücudunu ıslatabiliyor. Burada böyle bir banyoluk kullanmadan 40 cm kadar uzaktan püskürterek temizleyebileceğimiz kuşlar için bir banyo spreyi var. Şampuanımız var. Bunun yanı sıra mutlaka 20 günde bir parazit spreyi kullanmamız gerekiyor. Kuş biti dediğimiz bitler, hayvanları çok rahatsız eder. Tüy dökümüne de yol açabilir. Bunu kullandığımızda bu tür sorunları bertaraf etmiş oluyoruz. Yalnız mutlaka 3-4 günde bir banyo spreyi ile yıkanması gerekiyor.
Muhabbet Kuşumuz Yumurtlarsa Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Muhabbet kuşumuzu üremesini ve çoğalmasını istersek mutlaka böyle bir yuvaya ihtiyacımız var. Bunu kafes kapısını açıp koyuyoruz. Kafesin içini de işgal etmiyor. Onlar buraya girerek çiftleşiyorlar. Çiftleşme esnası yaklaşık 15-20 dakika kadar bir zaman alabilir, birbirlerine kur yapıyorlar. Devamlı kafesin içerisine yani yuvanın içerisine, kafesin içine serdiğimiz gazete parçaları, veya bunun gibi materyallerden yuva yapıyorlar içerisinde, yumurtalar birbirine çarpıp kırılmasın diye. Veya siz onlara yardımcı olup, içerisine kum veya talaş koyabilirsiniz. Dişi ve erkek muhabbet kuşları bir yılın içerisinde yaklaşık 6 defa çiftleşebilirler.

Her seferinde 5 veya 6 yumurta bırakabilirler. Yani 1 yılda 36 yumurtaya kadar ulaşabilirler. Muhabbet kuşları çiftleşirken onları kesinlikle rahatsız etmemek gerekiyor. Özellikle yumurtayı yaptığında muhabbet kuşlarını şuarada görmüş olduğunuz gibi kapıları var, buradan kontrol edebiliyorsunuz. Eğer kuş içinde yumurtaların üzerinde yattığında ikide bir açıp kapatırsanız kuş yumurtaları kırabilir. Genelde yumurtladıkları zaman onları sakin ve kendi hallerine bırakmak en doğrusudur.

Yumurtadan kuşların çıkma günü 21 gündür. 21 günde içerisinde, 21 gün anne kuluçka yapıyor. 21 günün sonunda ilk çatlayan yumurtadan yavru çıkıyor. Bu yumurtaların hepsini bir günde yapmıyor. Yani birer gün arayla, 5 veya 6 tane yumurta yapabilir ve bunlar da 21 gün sonra her geçen gün tek tek çatlıyor. Yavrular yumurtadan çıktıktan sonra yaklaşık bir ay gibi bir zaman annelerinin yanında kalması gerekiyor. Çünkü anneleri yemleri tükürük bezlerinde eriterek, yavruların ağzına tutmak sureti ile onları besliyor. Yem kırmaya başlamadan onları çıkartmamak gerekiyor.

Muhabbet Kuşları İçin Ne Tür Yemler Var?

Sağlıklı bir muhabbet kuşunun yaşayabilmesi için normal bir yeme ihtiyaç var. Aktarıdan oluşmuş böyle bir yeme ihtiyaç var. Bunun dışında burada görmüş olduğunuz gibi ekstra yiyecekleri mevcut. Mesela bunlar muhabbet kuşları için bisküvi. Ve burada görmüş olduğunuz gibi ballı sucuk krakerleri var. Bunlar kuşlarda enerjiye yol açıyor ve besliyor. Burada da görmüş olduğunuz gibi çeşitli yem katkıları var.

Bunları yemin içerisine dökerek tüy dökümünü engelleyebiliyoruz. Eğer tüy dökümünü engellemezsek hayvanlar karın ağrısına girerler ve rahatsız olurlar. Bu açıdan dolayı da burada bakın görmüş olduğunuz gibi konuşturucu yemleri de mevcut. Bunlar hayvanları konuşturuyor, için de A,C vitaminleri var. Bunlar kızıştırarak kuşunuzun çok daha iyi konuşmasını sağlıyor. Konuşuyorsa da kelime kapasitesini arttırmasını sağlıyor.

Ve bunun içerisindeki yulaf mesela hazmı rahatlatmak için en ideal yiyeceklerden biridir. Hatta bütün vücuttaki, A, C vitamini, D vitamini, B vitamini gibi, ürünlerin aktarımını sağlıyor. Onun dışında da aspir denilen tohumlar var içerisinde bunlar da B6, B12 ve E vitamini içeriyor. Eğer bunlar olmadığı takdirde hayvanımızın iskelet yapısı bozuk olur, kas yapısı bozuk olur ve gelişim gösteremez.

Muhabbet Kuşlarına Yeşillik Vermek Doğru Mu?

Kuşlarımıza çeşitli kuruyemiş türleri vermemiz mümkün. Kuruyemiş türlerinin mutlaka çiğ ve kavrulmamış olması gerekiyor. Bunlara örnek olarak çam fıstığı olabilir, Amerikan fıstığı olabilir, çekirdek olabilir, ay çekirdeği olabilir, ceviz olabilir, bütün ürünlerin dediğim gibi kavrulmamış olması gerekir. Bu tür kuruyemiş türlerini vermemizde sakınca yoktur.

Bunun yanında bazı meyve türlerini vermemiz mümkün. Özellikle elmaya çok düşkündürler. Salatalığı çok severler, marul verebilirsiniz. Ama bunun dışında çok aşırıya kaçmamak lazımdır. Fazla miktarda meyve verdiğimizde ishal gibi problemlerle karşılaşabilirsiniz. Ekmek türü şeyler vermememiz gerekiyor. Çünkü ekmek muhabbet kuşlarını şişirir.

Bu açıdan dolayı ekmek verseniz bile çok az miktarda vermeniz gerekiyor, çok faydalı bir şey değil. Evet gofret, bisküvi, bunlar kuşlara zarar verebilir. Özellikle yağlı gıdalar, şekerli gıdalar, bu tür şeyleri sindirmeleri mümkün değil kuşların. Yağlı ve şekerli gıdalardan kaçınıyoruz. Kuşumuza kesinlikle vermiyoruz.

Sebzelerde en çok sevdikleri, marul olabilir, havuç olabilir, salatalık olabilir, bu tür meyveler en çok sevdikleri meyvelerdir. Dereotu da vermeniz mümkün. Maydanoz vermiyorsunuz, maydanoz çünkü boğazlarına yapışabilir, onlara zarar verebilir.

Muhabbet Kuşları İçin Hangi Yardımcı Besinler Kullanılmalı?

Kuşların yaşaması için gerekli olan malzemelerimiz var. Kuş kumu bunlar arasında gelmektedir. Kuş kumu hazım için çok önemlidir. Kuşlarda diş yapısı olmadığı için Yuttukları yemi, taşlıklarında bu kumlarla öğütürler. Yem kadar önemlidir. Haftada bir mutlaka yemlerinin içine bir çay kaşığı atılmalıdır.

Bunun dışında burada görmüş olduğunuz gibi freş yemleri var. Meyve kokteylleri var. İlla bunu vermemiz gerekmiyor, dışarıdan çeşitli meyve parçacıkları verebilirsiniz. Her türlü meyveyi yemesi kuşların mümkündür. Bazı sebze türlerini de kuşların yemesi mümkündür. Örnek olarak kıvırcık gibi marul gibi sebzeleri vermeniz, havuç gibi sebzeleri vermeniz mümkün. Fakat maydanoz vermiyorsunuz. Çünkü maydanoz onlarda farklı bir etki yapıyor. Rahatsız edebiliyor. Maydanoz dışındaki bütün sebzeleri verebilirsiniz. Meyveleri de verebilirsiniz. Aşırı olmamak şartıyla elbette!

Çeşitli kuruyemiş türleri olabilir, fıstık olabilir, çam fıstığı olabilir, ay çekirdeği olabilir. Bunları da yemeleri mümkündür. Yani kuruyemişle de beslenmesi mümkündür. Yalnız bu kuruyemişin kavrulmamış, çiğ olması gerekiyor. Yemin içerisine katılan burada görmüş olduğunuz gibi çeşitli vitaminleri var. Bunlar yem katkısıdır. Biri konuşturucudur, kuşu kızıştırıp daha çok konuşmasını sağlayan, sustamon dediğimiz bir vitamine batırılmış, yem tanecikleri var.

Normal ana yeme kakarak veriyoruz ve görmüş olduğunuz gibi tüy dökümünü engelleyen, karın ağrısını gideren yem katkımız var. Bunu da yemin içerisine koyuyoruz, tüy dökümünü engellemiş oluyoruz. Daha parlak, daha düzgün tüylere sahip oluyor kuşlar. Bunun dışında burada vitaminlerimiz var, bu likit vitaminleri her zaman kuşlarımızın suyuna 6 damla damlatmak suretiyle daha sağlıklı yaşamalarını sağlıyoruz.

Kuş Kumu Ne İşe Yarar?

Kuşlar bizim metabolizmamızdan daha farklı bir şekilde çalıştığı için onlarda taşlık sistemi var. Yedikleri yuttukları yemi, taşlığında kumlar sayesinde öğüterek hazmediyorlar. Bunun yanı sıra kafeslerine, mürekkep balığı, kalamar dediğimiz balıkların kemikleri vardır. Onları atmak suretiyle, onların hem iyot ihtiyacını karşılamış oluruz, hem de gaga temizliği yapmış oluruz.

Kuş kumu mutlaka ki vermemiz gerekiyor. Özellikle haftada, 3-4 günde bir yemin içerisine atabiliriz. Veya kafes tabanına bir çay kaşığı döküp serpebiliriz. Bunlara ihtiyacı var. Çünkü bu tür şeyler vermezsek hem kalsiyum alamaz, hem hazmedemez. Yemeklerini hazmetmesi için mutlaka kum vermemiz gerekiyor. İşte böyle bir gaga taşı, mutlaka kafesine asmamız gerekiyor. Bu gaga taşı da görmüş olduğunuz gibi kalsiyum, mineral tuz, iyot gibi şeyleri kapsıyor. Hem gaga temizliği yapıyor, hem de bu tür mineralleri bu gaga taşından karşılamış oluyor.

Kum yem kadar önemlidir. Çünkü bu hazım için kum şart. Kuşun belki bir yemek kaşığı kumdan alacağı bir kum tanesidir. Bunu kursağına göndererek, taşlığına göndererek yutup, orada yuttuğu yemleri eritmesine yardımcı olur. Eğer bunu vermediğimiz takdirde kuşumuz yediği yemleri hazmedemez, hazımsızlık çeker, oda değişik bağırsak enfeksiyonlarına, ishale, ona benzeri sıkıntılara yol açar. O açıdan dolayı mutlaka haftada bir, bir çay kaşığı kum, yeme veya kafes içerisine, kuşun alabileceği bir yere koymamız gerekiyor.

Muhabbet Kuşumun Daha Fazla Ötmesini Nasıl Sağlarım?

Muhabbet kuşlarının ötmesi için uzak doğulu denilen tohumlardan vermemiz mümkün. Bu tohumların özelliği, kuşları kızıştırıp daha çok ötmesini ve konuşmasını sağlamaktır. Çünkü muhabbet kuşları çok yavru alındığında ve tek beslendiğinde insan seslerini taklit edebilme yetenekleri var. Bunları da fazlalaştırmak, çoğaltmak için jel tohumu kullanabiliriz. Bunlar kızıştırarak daha fazla konuşma kapasitesini sağlıyor. Bu yemler de daha çok ötmesini sağlıyor.

Normalde onların diğer ötücü kuşlar kadar güzel olmasa da sesleri gün ışığında başlarlar cıvıl cıvıl öterler. Fakat bazılarının ses tonları çok azdır. Yani daha az ses çıkartır. Fazla ses çıkarmasını istediğimizde daha fazla ötmesini istediğimizde jel tohumu kullanmamız mümkün. Kuşun ötmemesi de hastalığa işaretolabilir. Eğer kuş hiç ötmüyorsa, şişiyorsa balon gibi ve devamlı uyku halinde ise bu hastalığa işarettir. O zaman herhangi bir kuşçudan yardım almak gerekiyor. Hastalığı giderildikten sonra vitamin vererek onu tekrar aktif hale getirmek mümkündür. Aktif hale getirebilecek vitaminleri var. Bunları kullanarak muhabbet kuşunuzun tekrar ötmesini sağlayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir