Mesir Macunu Nedir?

Mesir Macunu Nedir

Mesir Macunu Osmanlıdan günümüze kadar uzanan bir geleneğe sahip ve oldukça faydalı bir yiyecektir. Mesir Macunu nasıl yapılır? Mesir Macununun Faydaları? Mesir Macunu neye iyi gelir? Mesir macunu nasıl kullanılır? Mesir şenlikleri ne zaman yapılır? Mesir macununu nereden alabilirim? Mesir macunu fiyatı gibi merak edilen birçok konu hakkında araştırma yaparak sizlere bilgiler vereceğiz.

Mesir Macununun Tarihi

Mesir macununun oldukça uzun ve kapsamlı bir tarihçesi vardır. İçerisinde 41 çeşit bitki ve baharatın harmanlanarak biraraya getirilmesinden oluşan, birçok hastalığa şifa olmuş, macun şeklinde bir karışımın ismidir.

Mesir macununun çıkışı 16. Yüzyıla dayanmaktadır. Kanuni Sultan Süleyman döneminde rahatsızlanan annesi Ayşe Hafsa Sultan için devrin meşhur hekimlerinden olan Merkez Efendi’ye durumu bildirmiştir ve Merkez Efendi 41 çeşit baharattan oluşan bir terkiple mesir macununu hazırlamıştır. Ayşe Hafsa Sultan bu macunu kullanmasıyla birlikte şifa bulmuştur ve Kanunu Sultan Süleyman bu durumdan yola çıkarak ülkedeki herkesin mesir macunundan faydalanmasını emretmiştir. O yıllardan günümüze dek süregelen bir gelenekle her yıl mesir şenlikleri kutlanır ve vatandaşlara lokmalar halinde mesir macunu dağıtımı yapılmaktadır. 1920’li yıllar ile 1950’li yıllar arasında bu gelenek devam ettirilmemiş olsa da , şuan günümüzde mesir şenlikleri aralıksız olarak ilkbahar aylarında kutlanmaktadır.

Asıl adı Musa (Musluhiddin) olan Merkez Efendi 1551 yılında vefatından sonra İstanbul Zeytinburnu ilçesindeki Merkez efendi camisinde bulunan türbesi ziyaretçilerine açıktır.

Mesir Macununun Faydaları Nelerdir?

Mesir Macunu Nedir
Mesir Macunu Nedir

Kanın temizlenmesinde etkin rol oynayan mesir macunu, bunun yanı sıra sindirim sistemi rahatsızlıklarına, metabolizma düzensizliklerine, cinsel gücün artmasına yönelik başlıca önemli yararları bulunmaktadır. Bunların dışında içerisinde bulunan 41 farklı bitkinin kendine has faydaları bulunmaktadır.

Bunlardan bir kaçını özetleyecek olursak ; Mesir Macunu Nedir? İştah açıcı olarak bilinen anason bitkisi, hemoroit ve kabakulak rahatsızlıklarına iyi gelen çivit, göz söktürücü etkisiyle bilinen çörekotu, mide hazımsızlıklarına ve aynı şekilde iştah açmak için kullanılan hardal tohumu, nefes kokusu ve öksürük şikayetlerinde kullanılmakta olan havlıcan, bu bitkilerden yalnızca bir kaçıdır.

Bunun yanı sıra ; Kebabiye bitkisi, limon tuzu, kırım tartar, safran, sarı halile, sinameki, resene, tarçın, teke mersini, yeni bahar, vanilya, zencefil, zulumba ve daha bir çok şifalı bitkinin birleşimiyle ortaya çıkmış bir terkiptir. Bunun dışında çocukları olmayanların isteklerine kavuşması veya macunu kullanan kişinin sene boyunca herhangi bir rahatsızlık geçirmeyeceği de halk arasında yaygın bir inanış taşımaktadır.

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir