Evin Değeri Nasıl Hesaplanır?

evin değeri nasıl hesaplanır

Ülkemizde herkesin en büyük hayali güzel bir eve sahip olmaktır. Ev sahibi olmak isteyen kişilerin en çok dikkat ettikleri noktalardan birisi satın alınacak olan evin değeridir. Sebebi ise ev sahibi olmak aynı zamanda Gayrimenkul bakımından yatırım yapmaktır. Bu nedenle en almadan önce evin gerçek değerini öğrenmek sizin için faydalı olacaktır. Ev Değeri Nasıl Hesaplanır? Makalemizde satın alacağınız evin değerini nasıl hesaplayacağınızı anlatacağız.

Evinizin değerini hesaplamak için çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Satın alacağınız evin değerini ayık kira getirisine göre, çevre evlerin kirasına göre veya ev değeri hesaplayan araçları kullanarak kolay bir şekilde hesaplama yapabilirisiniz. Hangi yöntemin daha doğru sonuç vereceği ise bulunulan duruma göre değişiklik göstermektedir. Bu 3 yöntemi sizler için detaylı bir şekilde anlattık. Bunları okuyarak satın alacağınız evin değerini hesaplayabilirsiniz.

Ev Değeri Hesaplama – Aylık Kira Bedeline Göre

Satın alınacak olan evin değerini hesaplamanın en mantıklı yöntemlerinden birisi evin aylık kirasını incelemektir. Yani, kirası yüksek olan evin değeri yüksek, kira bedeli düşük olan evin ise değeri düşük olmaktadır. Ülkemizde konut değerleri hesaplanırken 214 aylık kira bedeli hesaplanarak değer ortaya çıkarılmaktadır. Ancak emlak uzmanları İstanbul’da ki bir eve hesaplama yaparken 212 ay olarak hesaplamaktadır.

Bu yöntem ile evinizin değerini öğrenmek için yalnızca evin kira bedelini bilmeniz yeterlidir. Satın alacağınız evin kirası ile 214’ü çarparak evinizin değerini hesaplayabilirsiniz. Bu hesaplama işlemini yaparken yıllık kira artış oranını da eklerseniz elde edeceğiniz sonuç daha sağlıklı olur.

Aynı Konumdaki Evler ile Fiyat Karşılaştırması

Satın alacağınız evin konumu, ev fiyatını belirleyen en önemli unsurlardan olsa da tek unsur değildir. Örneğin bir konumda bulunan bütün evleri aynı kefeye koymak yeni yapılmış veya değer yüksek olan evlerin değerini düşürecektir. Caddeye, sahili, ulaşım alanlarına yakın olan evlerin fiyatları diğer evlerin göre daha yüksektir.

Satın alınacak evin değeri hesaplanırken aynı konumda bulunan diğer evlere bakılacak ise, küçük bir bölgeyi seçmeniz daha sağlıklı sonuçlar çıkarmanızı sağlayacaktır. Örneğin, aynı mahalle ve aynı cadde üzerinde bulunan evler kendi aralarında çok büyük fiyat farkları çıkardığı için hesaplama işlemini yaparken sadece aynı sokak üzerindeki evler ile kıyaslama yapmanız daha iyi olacaktır.

Ev Değeri Hesaplama Araçları

Satın alınacak evin değerini hesaplarken bir çok kullanıcının tercih ettiği yollardan biriside konut değer hesaplama araçlarıdır. Emlak sektöründe hizmet veren firmalar, emlak endeksi verilerini kullanarak ev değerlerini hızlı ve kolay bir şekilde hesaplamaktadırlar. Ev değeri hesaplama araçları nasıl kullanılır?

Ev değeri araçlarını kullanmak kolaydır ayrıca çıkarmış oldukları sonuçlarda %90 doğru sonuçlardır. Hesaplama aracına giriş yaptığınız zaman öncelikle satın alınacak olan evin adresini yazmalısınız. Bu işlem sonrasında evin oda sayısı, binanın yaşı, binanın kat sayısı, konut tipi, cephe durumu, isinma durumu gibi yerleri doldurmalısınız. Bunları doldurduktan sonra satın alacağınız evin ortalama değerini hesaplamış olursunuz. Bu yöntemler ile evin hem kirasını hem de satışa koyacağınız zamanki değerini öğrenebilirsiniz.

Nebilir.Com sitemizi takip ederek daha fazla bilgiye sahip olabilirsiniz.

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir