Baş Dönmesi Nedir? Baş Dönmesinin Nedenleri ve Tedavisi

Baş Dönmesi Nedir

Baş Dönmesi Nedir? Baş Dönmesine sebep olacak nedenler nelerdir? Baş Dönmesi Tedavisi nasıl yapılır? Siz de baş dönmesi gibi rahatsızlıklar yaşıyorsanız bu konu hakkında uzman doktorların paylaştığı bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

Baş Dönmesi Nedir?

Baş Dönmesi Nedir
Baş Dönmesi Nedir

Baş dönmesi; kitaplarda hareket illüzyonu olarak tarif edilmektedir. Aslında çevrenin hareket etmesi ve bizim çevreyi hareket ediyormuş gibi algılamamız hissine baş dönmesi diyoruz. Baş dönmesi deyince doktorlar gerçek baş dönmesini algılarlar ve çevrenin çark gibi dönmesi yani duvarların aşağı yukarı devrilmesi, yerin yukarı doğru kalkması şeklinde ciddi bir korkuyla olan bir baş dönmesi hissidir.

Ama aynı zamanda baş dönmesi diye tanımlanan başka bir takım yakınmalarda olabilir. Bunlar örneğin; düşecek gibi olma hissi ya da yerin kayıyor gibi algılanması veya bir sandaldaymışız gibi böyle hafif bir sallanma hissinin de baş dönmesi olarak tanımlandığını biliyoruz. Ancak bunlara yani ikinci bahsettiğim şeylere daha çok denge bozukluğu kavramı içinde değerlendirmemiz daha doğru olur.

Baş dönmesi ise ilk söylediğim gibi çevrenin çark gibi dönmesi şeklinde olan algı bozukluğuna diyoruz. Aslında hem baş dönmesi hem de diğer bahsettiğim denge bozukluğu hissi her ikisi birden denge bozukluğu hastalığının iki farklı şikayetidir. İkisi bir arada olabilir ya da baş dönmesi ile denge bozukluğu hissi, ayrı ayrı olabilir.

Baş Dönmesinin Nedenleri Neler Olabilir?

3 temel grup vardır. Bir tanesi beyin sapı ve beyincik dediğimiz denge sisteminin merkezini oluşturan yapılardır ve bu bölgelerde ki hastalıklar baş dönmesi ve denge bozukluğu hissinin ortaya çıkmasına neden olurlar. Örneğin; beyin sapındaki veya beyincik de ki bir damar tıkanıklığı veya bu bölgelerdeki kanamalar. Bunlar birden bire ortaya çıkan şikayetlere neden olurlar. Örneğin bu bölgelerdeki tümörler ya da sinir dokusunun yangısal hastalıklar gibi.

Bunun dışında Baş dönmesinin iç kulakla ilgili de nedenleri de vardır. Baş dönmesinin önemli nedenleri arasında: İç kulakta sıvı toplanması, kronik seyirli bazı hastalıklar (vertigo gibi) ya da denge kanallarında ki kristallerin çıkmasından kaynaklanan bazı hastalıklar olabilir. Bunlar baş dönmesiyle ilişkili olan rahatsızlıklardır.

Bir diğeri de üçüncü büyük grup da, çevresel sinirlerin rahatsızlıklarında olan baş dönmesi ve denge bozukluğu hisleridir. Bunlarda daha çok denge bozukluğu ile karşılaşıyoruz. Çünkü çevresel sinirler yani bacaklarımız da ki ve gövdemizde ki sinirler bizim denge hissimizi denge duyumuzu beyinciğe ve beyin sapına taşıyan sinirlerdir ve bu sinirler hastalanınca bu dengeyle ilgili bilgiler beyin sapına ve beyinciğe gidemedikleri için hastalarda bir denge bozukluğu hissi ortaya çıkar.

Özetlemek gerekirse beyin sapı ve beyincik dediğimiz merkezdeki hastalıklar bu bölgeleri etkileyen hastalıklar, iç kulağı etkileyen hastalıklar ve çevresel sinirleri etkileyen hastalıklar baş dönmesi ve denge bozukluğu hissini ortaya çıkardığı durumlardır.

Baş Dönmesinin Tipleri Nelerdir?

Kulakla ilgili hastalıklarda uzmanlaşmış doktorların paylaştığı bilgilere bakıldığında şunları ifade etmektedirler:  Baş dönmesi ve denge bozukluğu şikayeti olan hastaların muayeneleri çok önem taşır. Bu hastalarda tanı koymak için belki de sadece muayene etmek ve onları iyice dinlemek bile yeterli olabilir. Tabi birçok yüksek teknoloji gerektiren araştırma yöntemleri var. Bunlarda pekala bazı hastalarda yapılabilir ama şunun altını çizmek gerekir;  başım dönüyor veya dengem bozuk diyen bir hastayı eğer biraz dinler de iyi bir muayeneden geçirilirse %90 tanıyı koymak mümkündür.

Baş dönmesinin neden olduğunu anlamak için neler yapılır? :  Gerçekten baş dönmesi ve denge bozukluğu olan hastaların muayeneleri çok özeldir. Hem nörolojik hem kulak burun boğaz yönünden bir muayeneyi bütünleştirmek gerekiyor. Bu hastaların mutlaka iyi bir nörolojik muayeneden geçmeleri ve beraberinde hiç değilse dış kulak yolunun değerlendirilmesi ve otolojik açıdan yani kulak açısından da muayenenin değerlendirilmesi ve bu yönden de tamamlanması gerekir.

Bunun için neler yapılıyor; öncelikle hastanın ayakta dengesine bakılır. Örneğin; yumuşak bir zeminde göz kapalı duruyor, nasıl duruyor, durabiliyor mu bunlar değerlendirilir ve çok önemli başka şeyde göz hareketlerinin muayenesidir. Denge bozukluğu ve baş dönmesi olan hastaların, göz muayenelerinden yani gözlerinin hareketlerinin sağ, sola, yukarı, aşağı hareketlerinde ortaya çıkan bazı sıçrayıcı normalde olmaması gereken hareketler bize belki de teşhisi koyduracak kadar önem taşıyabilir. O nedenle başı dönen hastalarımızda bunu bilirler ki doktora gittiklerinde onların gözlerinin muayenesi oldukça zaman alıcı bir şekilde bulunur ve hatta benim doktor başım dönüyor, gözümde bir şey yok derler ama oysa bizim göz hareketlerinden elde ettiğimiz bulgular çok önemlidir.

Onun dışında eğer muayene ve hikaye bize yeterince bilgi vermezse o zaman bir takım tetkitler yaparız. Bunların içinde en önemli tetkiklerden iki tanesi göz hareketlerinin bilgisayarla kayıtlanması ve yorumlanmasına dayanan adına eloktronistakmografi dediğimiz bir incelemedir. Ayrıca işitme testide baş dönmesi ve denge bozukluğu olan hastalarda çok önemli bir inceleme yöntemidir. Bize belki sadece işitme testi bile bir tanı koymamıza yardımcı olabilir.

Baş Dönmesini Azaltmak İçin Ne Yapılabilir?

En temel şeylerden bir tanesi baş dönmesini provake eden ya da baş dönmesini arttıran nedenlerden bir tanesi baş ve vücudun hareketleridir. Dolayısıyla, eğer baş ve vücudu fazla hareket ettirmezsek baş dönmesi hissini en azından azaltabiliriz. Baş dönmesi ile ilgili sorunların temel nedenleri arasında, kulakta bulunan denge kanallarının içindeki kristallerin yer değiştirmesidir. Özellikle bu durum Vertigo hastalığı ile de bilinen kronik baş dönmesinin de sebeplerindendir.

Baş dönmesi öncelikle başın hareketleri ve gövdenin hareketleri ile ortaya çıkar. Örneğin; sabah yataktan kalkar kalkmaz çok şiddetli başınız döner sonra biraz beklersiniz sabit durup karşıya bakarsınız 15-20 saniye sonra başınız döner ama başınızı öne eğeyim ya da banyoya gittiğimde yüzümü yıkayayım diye eğildiğiniz anda yeniden başlar. Dolayısıyla hastalar bunu zaten hemen fark ederler, başlarını çok fazla hareket ettirmeden böyle robot gibi doktora gitmeyi tercih ederler.

Dolayısıyla tabi bu bir tedavi değil ancak o anda baş dönmenizin tekrar etmesini önlemek için uygulayacağınız basit bir yöntem olabilir. Doktora gidene kadar belki de pozisyonunuzu sabitlemek baş dönmesinin tekrarını en azından eğer kristale bağlı bir baş dönmeniz varsa, kristal kaymasına bağlı onu engelleyebilirsiniz.

Göz açık eğer sabit bir noktaya bakarsanız, bizim periferik nedenler dediğimiz yani beyinden değil de daha çok iç kulak kaynaklı ya da denge hislerinden kaynaklı baş dönmelerin de sabit bir noktaya bakmak baş dönmesini baskılar. Eğer gözünü kapatırsa bu kişiler, periferik nedenli baş dönmeleri varsa o zaman gözüm kapandığında başım çok daha fazla artıyor, baş dönmesi daha fazla artıyor derler. Oysa gözlerini sabit bir noktaya bakarlarsa, bu baş dönmesi daha kısa sürede geçer ve baskılanır.

Bazen aşırı derecede kusma, bulantı, terleme, çarpıntı, korku hissi veya kol ve bacaklar da önemli sayılabilecek doktorlar tarafından da ciddiye alınması gereken bazı bulgularla beraber olabilir, o zaman çok fazla başımı oynatmayayım, gözümü sabit bakayım da başımın dönmesi biraz azalsın dememek lazım. O zaman en kısa sürede bir hekime başvurmak da yarar var.

Nebilir.com olarak size Baş Dönmesi Nedir? Baş Dönmesinin Nedenleri ve Tedavisi hakkında bilgiler verdik. Sağlıklı günler dileriz.

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir